Bierzmowanie
Drodzy Rodzice!
Czas przygotowania do sakramentu bierzmowania ma przede wszystkim pomóc Waszym dzieciom dojrzeć zarówno do świadomego zaproszenia Chrystusa do swojego życia, jak i do głębszego przeżywania prawd wiary. Chcemy zatem, aby przygotowanie do sakramentu miało przede wszystkim charakter pogłębienia więzi z Jezusem. Dojrzałość religijna wyraża się nie tylko poprzez modlitwę, ale również w konkretnych postawach, choćby takich jak prawdomówność, uczciwość, szacunek, odpowiedzialność itp. Czas przygotowania nie polega tylko na zbieraniu podpisów w indeksach i „zaliczaniu” kolejnych nabożeństw. Jako Wasi duszpasterze prosimy Was zatem o pomoc, abyśmy razem mogli zbliżyć młodych do Jezusa.
Obowiązki i zasady
Bierzmowanie może przyjąć osoba wierząca, ochrzczona, praktykująca systematycznie wiarę (niedzielna Msza Święta, rekolekcje, spowiedź, Komunia Święta, codzienna modlitwa), żyjąca w zgodzie z zasadami moralności chrześcijańskiej, biorąca udział w spotkaniach przygotowujących do udzielenia tego sakramentu. Brak któregokolwiek z tych warunków powoduje odłożenie przyjęcia sakramentu do czasu osiągnięcia należytej dojrzałości.
Kandydat do bierzmowania przyjmuje następujące obowiązki i zasady:
- Systematyczny i zaangażowany udział w szkolnej katechezie. Katecheta wyraża zgodę na przyjęcie bierzmowania przez kandydata. Brak zgody oznacza przełożenie przygotowania na kolejny rok.
- Świadectwo chrześcijańskiego życia. Dotyczy to nie tylko Parafii, ale także rodziny, szkoły i innych miejsc. Brak właściwego świadectwa oznacza przełożenie przygotowania na kolejny rok.
- Systematyczny i zaangażowany udział w spotkaniach dla kandydatów. Dwukrotna nieusprawiedliwiona nieobecność na spotkaniach powoduje przełożenie przygotowania na kolejny rok. Ewentualne nieobecności należy w ciągu siedmiu następujących po spotkaniu dni.
- Kandydat zachowujący się nieodpowiedniona spotkaniu (np.: rozmowy, śmiechy, przepychania, przeszkadzanie innym, niewykonywanie poleceń prowadzącego) może zostać wyproszony. Sytuację taką traktuje się jako nieobecność na spotkaniu bez możliwości usprawiedliwienia.
- Kandydat do bierzmowania otrzymuje na spotkaniu materiały do osobistej pracy. Brak systematycznej pracy w oparciu o materiały powoduje przełożenie przygotowania na kolejny rok. Osoby nieobecne na spotkaniu obowiązane są w najbliższym możliwym czasie odebrać swoje materiały od Ks. Macieja
- Spotkaniadla kandydatów odbywać się będą przeciętnie raz na miesiąc przy parafii w wyznaczony dzień. Rozpoczynać się będą o 18:40 i kończyć przed 20:00 (Zdarzało się, że kandydaci wracali do domu po 22:00 tłumacząc rodzicom, że tak długo trwało spotkanie. W przypadku takiej sytuacji – osoba zostaje skreślona z listy kandydatów do bierzmowania). Obowiązek dowiadywania się o terminie spotkania spoczywa na kandydacie. Kandydatom opuszczającym spotkania (nawet po usprawiedliwieniu) możliwe jest przydzielanie dodatkowych zadań dla uzupełnienia braków. Inną formą przygotowania są rekolekcje ewangelizacyjne.
- Kandydat powinien wykazać się znajomością pacierza, modlitwy różańcowej i Koronki do Miłosierdzia Bożego.
Udział w nabożeństwach okresowych (różaniec, Droga Krzyżowa/Gorzkie Żale, majowe, czerwcowe) przynajmniej raz w tygodniu. W razie niedopełnienia obowiązku, Ksiądz może wyznaczyć inną publiczną praktykę modlitewną w zastępstwie).